Pracownia bronchoskopii

drukuj

Lokalizacja: parter, zachodnie skrzydło.

Kierownik pracowni:
lek. Przemysław Malong – specjalista chorób płuc

Pielęgniarka koordynująca i nadzorująca:
Piel. Grażyna Łukasiak

Harmonogram pracy Pracowni bronchoskopii

  • dla pacjentów ambulatoryjnych, kierowanych z Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc wykonywane są od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 10.00
  • dla pacjentów oddziału chorób płuc – dostęp całodobowy

Badanie wykonuje się na podstawie skierowania.

W Pracowni Bronchoskopii wykonywane są badania endoskopowe dróg oddechowych za pomocą videobronchofiberosku.  Umożliwia on wykonanie zapisu cyfrowego i wgląd w konkretne badanie w dowolnym czasie. Pracownia Bronchoskopowa współpracuje z pracownią histopatologiczną, co wpływa na jakość wykonywanych u nas badań . Miła i fachowa opieka podczas badań powoduje, iż badanie to staje się bardziej komfortowe dla pacjenta.

Opis badania

Bronchoskopia – diagnostyczne badanie układu oddechowego, wykonywane za pomocą bronchoskopu, specjalnego endoskopu – urządzenia wprowadzonego przez nos lub usta. Zabieg najczęściej wykonuje się w celach diagnostycznych, głównie rozpoznania ewentualnego procesu nowotworowego, ale niekiedy również ze wskazań terapeutycznych (usunięcie ciała obcego, odessanie zalegającej wydzieliny).

Badanie służy wyjaśnieniu przyczyny pewnych objawów chorobowych (np. kaszel, krwioplucie, itp.) i stanowi cenne uzupełnienie badania radiologicznego klatki piersiowej. Bronchoskopia umożliwia lekarzowi obejrzenie strun głosowych, tchawicy, oskrzeli głównych i ich rozgałęzień wewnątrz płuc w celu rozpoznania zmian chorobowych oraz pobrania wycinków tkanki do badania histopatologicznego z miejsc podejrzanych o zmiany chorobowe, czy też wydzieliny do badania (bakteriologicznego i cytologicznego) na obecność bakterii (np. prątków gruźlicy), grzybów lub komórek nowotworowych. Badanie takie służy wczesnemu rozpoznaniu chorób układu oddechowego i ustaleniu sposobu leczenia. Wziernikowanie drzewa oskrzelowego może służyć do wykonania niektórych zabiegów terapeutycznych np. usunięcia obcego ciała czy odessania zalegającej wydzieliny oskrzelowej.

Przygotowanie pacjenta

Przygotowanie pacjenta do zabiegu polega na poinformowaniu przez lekarza prowadzącego o celowości badania, technice jego wykonania i ewentualnych powikłaniach zabiegu. Chory wyraża świadomą, pisemną zgodę na zabieg i ewentualne pobranie materiału do badania.
Pacjent przed badaniem nie powinienem spożywać pokarmów (min. na 4 godziny przed zabiegiem) ani pić wody (min. na 2 godziny przed zabiegiem). Niekiedy wskazane jest podanie środka uspokajającego na noc przed planowanym badaniem.
Przed bronchoskopią należy oznaczyć krzepliwość krwi, APTT, INR, płytki krwi, antygen, HBs wirusowego zapalenia wątroby typu B (dopuszczalny wynik nie starszy niż 3 miesiące), gazometrię krwi tętniczej. Pacjent powinien posiadać aktualne zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej oraz EKG. Zalecane jest również wykonanie spirometrii.
Na 24 godziny przed badaniem należy zaprzestać palenia papierosów. Pacjent musi posiadać założone wkłucie do żyły obwodowej.

Przebieg badania
Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Aparat wprowadza się u pacjenta zwykle w pozycji siedzącej. W trakcie badania stan pacjenta jest monitorowany. Niepowikłane badanie trwa kilka-, kilkanaście minut.

Informacje, które należy zgłosić lekarzowi przed badaniem:

  • skłonność do krwawień (skaza krwotoczna),
  • alergia: astma oskrzelowa, katar sienny oraz nadwrażliwość na leki (np. środki miejscowego znieczulenia),
  • zaburzenia rytmu serca, wady serca, dusznica bolesna (choroba wieńcowa), nad- lub niedociśnienie,
  • obecność protez w jamie ustnej,
  • przebyte choroby,
  • stan uzębienia.

Po badaniu

Z powodu zastosowanego znieczulenia gardła, po samym badaniu obowiązuje 2-godzinne wstrzymanie się od przyjmowania pokarmów ze względu na upośledzony odruch połykania i istniejącą groźbę zachłyśnięcia.

Z powodu zastosowanego znieczulenia gardła, należy przynajmniej przez 2 godz. po zakończeniu badania nie przyjmować płynów i pokarmów, aby uniknąć zachłyśnięcia (w czasie działania znieczulenia zniesiony jest odruch połykania). Przy niewielkim krwiopluciu wystarczy spokojnie leżeć przez kilka godzin w łóżku. Pomiary temperatury, tętna, ciśnienia krwi mogą być niezbędne w celi wczesnego rozpoznania i zastosowania leczenia ewentualnych powikłań badania.

Po badaniu lekarz może zalecić przez 2-3 dni zbieranie plwociny do badania cytologicznego w celu zwiększenia szansy rozpoznania choroby.

Możliwe powikłania po badaniu

Stosunkowo najczęściej w ciągu 2 pierwszych dni, może pojawiać się krótkotrwała chrypka i ślady krwi w plwocinie, kaszel i gorączka. Reakcje uczuleniowe na leki uspokajające, reakcja alergiczna na miejscowe środki znieczulające są bardzo rzadkie. Pacjent pozostaje pod ścisłą obserwacją personelu medycznego.
Jeżeli jest taka potrzeba, badanie może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku..

Wynik badania

Wynik badania przekazywany jest do lekarza/komórki kierującej na badanie diagnostyczne.

Jeśli w trakcie badania pobierany był materiał do oceny np. histopatologicznej, wyniki badania również przekazywane są do lekarza/komórki kierującej.