Poradnia domowego leczenia tlenem
Lokalizacja: parter
Kontakt telefoniczny: 25 75 74 042
Kontakt e-mail: szpital@rudka.com.pl
Kierownik Poradni:
lek. Beata Pielasa
Lekarze udzielający świadczeń medycznych:
lek. Beata Pielasa – specjalista chorób płuc
lek. Mirosław Trzciński – specjalista chorób płuc
Zespół pielęgniarek:
Romualda Adamiuk – licencjat pielęgniarstwa
Anna Romaniak – licencjat pielęgniarstwa
Harmonogram pracy:
Wtorek | 10.30 – 13.30 |
Środa | 10.00 – 11.30 |
Czwartek | 7.30 – 9.00 |
Do zadań Poradni domowego leczenia tlenem należy w szczególności:
- kwalifikacja pacjenta do przewlekłego leczenia tlenem w warunkach domowych,
- kompleksowa opieka nad pacjentem, w tym wizyty domowe i kontrolne w poradni,
- zabezpieczenia pacjenta w koncentrator tlenu.
Tlenoterapia jest postępowaniem leczniczym w przewlekłej niewydolności oddechowej. Celem jest zwiększenie stężenia tlenu w pęcherzykach płucnych co w konsekwencji poprzez wysycenie hemoglobiny tlenem i jego dowóz do tkanek, ma zapobiec kwasicy oraz innym następstwom wynikającym z niedotlenienia organizmu.
W domowym leczeniu tlenem (DLT) stosowane są koncentratory tlenu, które filtrując powietrze atmosferyczne z otoczenia poprzez filtr molekularny, oddzielają tlen od azotu i dwutlenku węgla, przez co uzyskuje się tlen o stężeniu 80-90% i przepływie się 2-4 l/min. Tlen podawany jest choremu za pomocą maseczki twarzowej lub cewników donorowych.
Wskazania do tlenoterapii w ramach Domowego leczenie tlenem (DLT ) jest w przewlekła niewydolności oddechowej, a w szczególności:
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP)
- rozstrzenie oskrzeli
- zwłóknienie płuc
- mukowiscydoza
- dysplazja oskrzelowo – płucna
W Poradni przyjmowani są pacjenci celem kwalifikacji do domowego leczenia tlenem na podstawie skierowania otrzymanego od lekarza z Poradni lub po wypisaniu z oddziału szpitalnego.
Koncentratory tlenu dostarcza firma współpracująca ze szpitalem w ciągu 2 dni od zakwalifikowania Pacjenta do domowego leczenia tlenem. Przed wypożyczeniem koncentratora tlenu lub jego dostarczeniem przez firmę, o której wyżej najpierw lekarz a potem pielęgniarka informują pacjenta i jego opiekunów o zasadach leczenia tlenem oraz sposobie obsługi i konserwacji koncentratora. Pacjenci otrzymują urządzenie do użytkowania nieodpłatnie po podpisaniu oświadczenia przez pacjenta oraz jego dwóch żyrantów. Po śmierci pacjenta aparat winien być zwrócony niezwłocznie przez jego opiekunów do Poradni/firmy współpracującej ze szpitalem.
Pacjent objęty opieką domowego leczenia tlenem jest zobowiązany do przekazywania informacji pielęgniarce Poradni o każdym pobycie/leczeniu w innym szpitalu lub innej formie udzielania jemu świadczeń zdrowotnych w formie stacjonarnej.
Pacjenci leczeni tlenem są zobowiązani do 4 wizyt w ciągu roku (co 3 miesiące) celem wykonania badań kontrolnych obejmujących:
- spirometrię, gazometrię i morfologię krwi co 3 miesiące
- EKG co 6 miesięcy
- radiogram klatki piersiowej, EKG co 12 miesięcy.
Dwie pielęgniarki pracują w terenie wizytując każdego pacjenta w jego domu co 3 miesiące. Podczas wizyty oceniany jest stan ogólny pacjenta, wykonuje się pomiar saturacji krwi u pacjenta pulsoksymetrem oraz sprawdza sprawność aparatu (pomiar stężenia produkowanego tlenu, stan licznika). Poradnia DLT ściśle współpracuje z Oddziałem chorób płuc, do której kierowani są wszyscy pacjenci wymagający hospitalizacji w celu kwalifikacji do DLT lub leczenia zaostrzenia przewlekłej niewydolności oddychania.